De medische impact van digitale leefstijlgeneeskunde

De rol van leefstijl bij diabetes type 2 verandert snel. Wat ooit een bijzin in het consult was, staat inmiddels als volwaardige behandeloptie in de NHG-richtlijn. Maar in de praktijk stokt de uitvoering: huisartsen en praktijkondersteuners zien de noodzaak, maar missen de tijd om patiënten langdurig te begeleiden. Daar springt  FoodFirst Health in met ‘Mijn diabetes type 2 plan’: een digitale leefstijlinterventie voor mensen met type 2-diabetes die nog geen insuline gebruiken. Met intensieve, individuele en medische begeleiding.

 

FoodFirst_Health_Jan-Peter_Shahnam

 

Van vier consulten per jaar naar wekelijkse begeleiding

“De ketenzorg biedt vier contactmomenten per jaar,” zegt dr. Shahnam Sharif, specialist ouderengeneeskunde en medisch directeur bij FoodFirst Health. “Dat is veel te weinig om duurzame gedragsverandering te bereiken.” In de dagelijkse praktijk ziet hij hoe patiënten vastlopen in korte consulten, beperkte tijd voor uitleg en vooral symptoombestrijding. “Ik was vooral bezig met de achterkant van diabetes: complicaties en achteruitgang. Dit programma laat me eindelijk aan de voorkant werken. Vóór de insuline, vóór de ellende.”

 

FoodFirst Health richt zich precies op die fase waarin leefstijl de meeste impact heeft en patiënten nog goed te begeleiden zijn richting stabilisatie of zelfs gedeeltelijke reversie van hun ziektebeeld.

 

Waarom groepsbehandeling niet altijd werkt

Veel leefstijlprogramma’s zijn groepsgericht en vooral preventief opgezet. Dat biedt herkenning en motivatie, maar sluit niet aan bij iedereen. Volgens Jan Peter Larsen, bedrijfskundig bestuurder bij FoodFirst Health, verklaart dat ook de terughoudendheid bij verwijzers: “Artsen weten dat leefstijl belangrijk is, maar twijfelen vaak aan de medische impact. Er is grote variatie in kwaliteit, een leefstijlcoach is geen beschermd beroep en veel interventies blijven te algemeen.”

 

Daarom kiest FoodFirst Health bewust voor een individuele aanpak: geen groepen, maar leefstijlgeneeskunde op maat. Deelnemers kiezen een vaste, erkende diëtist die hen twee jaar lang begeleidt. Dankzij de digitale opzet is er wekelijks contact in plaats van incidentele afspraken. “Dat maakt een wereld van verschil,” zegt Larsen. “Je kunt helpen op het moment dat iemand het nodig heeft. Niet weken later.”

 

Digitaal, maar verrassend menselijk

Het programma werkt met asynchroon contact: deelnemers sturen vragen wanneer het hen uitkomt en ontvangen iedere week een persoonlijk videobericht of tekstbericht terug. Dat levert een continu ritme van motivatie, feedback en bijsturing op. 


“Bij leefstijlverandering gaat het om kleine keuzes,” legt Sharif uit. “Dagelijkse obstakels, gewoonten, twijfels. Dan helpt het enorm als iemand meekijkt en meedenkt.” De digitale aanpak vergroot de schaalbaarheid, maar doet niets af aan de relatie tussen patiënt en behandelaar. “Het is digitaal,” zegt Larsen, “maar het voelt voor deelnemers juist heel dichtbij.”

 

Voor wie werkt het het beste?

Mijn diabetes type 2 plan is bedoeld voor mensen met type 2-diabetes die nog geen insuline gebruiken, gemotiveerd zijn om hun leefstijl te veranderen, digitaal vaardig genoeg zijn en behoefte hebben aan één-op-één-begeleiding in hun eigen tempo. 


Veel deelnemers hebben eerder groepsprogramma’s geprobeerd zonder blijvend resultaat. “Ze weten dat leefstijl anders moet,” zegt Larsen, “maar niet hoe ze het moeten inpassen in hun leven. Een individueel behandelplan sluit daar beter bij aan.”

 

Wekelijks contact, meetbare medische uitkomsten

FoodFirst Health onderscheidt zich door de combinatie van intensieve begeleiding en duidelijke medische doelen. Het programma richt zich op verlaging van HbA1c, gewichtsreductie, vermindering van diabetesmedicatie, betere slaap en stressregulatie en meer beweging.

 

Die medische focus overtuigt veel verwijzers. “Ons programma is volledig evidence-based,” zegt Larsen. “De aanpak is gebaseerd op een interventiemodel waar internationaal uitgebreid onderzoek naar is gedaan, en dat in Engeland al jaren door de NHS wordt ingezet.”

 

Sinds de lancering in april meldden ruim driehonderd mensen zich aan. De uitval is zeer laag: slechts enkele deelnemers, vooral vanwege voorkeur voor live contact of digitale drempelsSharif besluit: ” Veel deelnemers boeken binnen drie maanden zoveel vooruitgang dat hun eigen huisarts de medicatie in sommige gevallen kan herbeoordelen.”

 

Ondersteuning voor de eerste lijn

De belangstelling vanuit de eerste lijn groeit snel. Niet omdat verwijzen makkelijker is, maar omdat het programma precies biedt wat huisartsen en POH’s missen: tijd, intensiteit en structurele terugkoppeling. 

 

Daarnaast wordt het programma volledig vergoed door VGZ, zonder eigen risico. “We zijn in gesprek met andere verzekeraars,” zegt Larsen, “maar het is al veelzeggend dat een grote partij leefstijlgeneeskunde als volwaardige behandeling erkent.” Dankzij de integratie in ZorgDomein voelt verwijzen bovendien eenvoudig en vertrouwd binnen het bestaande werkproces.

 

Leefstijl als eerste behandelstap

Sharif is duidelijk: leefstijl moet op termijn de eerste behandelstap zijn voor mensen met diabetes type 2. “Het is eigenlijk vreemd dat we vaak beginnen met medicatie,” zegt hij. “Leefstijl is bij veel mensen de oorzaak én een deel van de oplossing.”

 

“Een pil voelt eenvoudiger,” zegt Sharif. “Maar als mensen merken dat ze met leefstijl hun eigen gezondheidswinst kunnen maken, verandert alles.”

 

Technologie die het persoonlijke versterkt

Volgens Larsen is de scheidslijn tussen mens en techniek minder relevant dan de vraag hoe je patiënten ondersteunt. “Technologie moet het persoonlijke versterken. De relatie tussen diëtist en patiënt blijft de kern, maar digitale tools helpen mensen juist om zelf meer regie te nemen. Ze kunnen op hun eigen moment vragen stellen en hun vooruitgang volgen. Dat maakt de begeleiding schaalbaar én vaak persoonlijker.”

 

Verwijs patiënten eenvoudig via ZorgDomein naar ‘FoodFirst Health’ voor een intensieve leefstijlbehandeling. Voor verdieping of kennismaking kunt u contact opnemen met dr. Shahnam Sharif via s.sharif@foodfirsthealth.nl. 

 

Meer informatie vind je op www.foodfirsthealth.nl

 

 

Leuk artikel?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

Laat een reactie achter

Gerelateerde Artikelen

Ontvang het laatste nieuws

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

En mis nooit meer een artikel.